Geitenmelk in het flesje: wat zit erachter en is het iets voor jouw baby?

Geitenmelk in het flesje wat zit erachter en is het iets voor jouw baby

Je hebt het vast al eens voorbij zien komen: flesvoeding op basis van geitenmelk. Misschien in de winkel, misschien op een forum, of via een vriendin die er lyrisch over was. En dan denk je: is dat echt anders dan gewone flesvoeding? Of is het vooral marketing? Eerlijk is eerlijk, het is best lastig om daar een nuchter antwoord op te vinden tussen alle meningen en reclames door. Dus laten we het eens gewoon bekijken. Zonder overdrijven, zonder verkooppraatjes.

Die eerste jaren tellen zwaar mee

Dat goede voeding belangrijk is voor je baby, dat weet je. Maar hoe belangrijk, dat is soms lastig te bevatten. In de eerste twee levensjaren groeit je kind in een tempo dat daarna nooit meer voorkomt. Hersenen, botten en het immuunsysteem alles is tegelijk in aanbouw. Wat je kind in die fase binnenkrijgt, heeft invloed op hoe dat allemaal verloopt. Niet dat één flesje het verschil maakt, maar het totaalplaatje telt wel degelijk.

Als borstvoeding niet lukt, of je combineert het met flesvoeding, dan wil je weten dat wat je geeft goed in elkaar zit. Logisch. En dan kom je al snel uit bij de vraag: koemelk of geitenmelk als basis?

Wat is er anders aan geitenmelk?

Wij Nederlanders drinken van jongs af aan koemelk, maar in grote delen van de wereld is geitenmelk juist de norm. Dat is geen toeval. Geitenmelk heeft een andere samenstelling, en daar zitten een paar praktische voordelen aan zeker als het om baby’s gaat.

De vetbolletjes zijn bijvoorbeeld kleiner, waardoor de melk wat makkelijker te verteren kan zijn. Dat is geen garantie dat je baby er geen buikpijn meer van krijgt, maar voor kindjes met een gevoelige maag lijkt het in de praktijk soms wel te schelen. De eiwitten vormen een zachtere wrongel in het maagje, wat de vertering ook iets soepeler kan laten verlopen. Verder zit er van nature wat meer vitamine A en B2 in, en bevat geitenmelk korte vetzuren die het lichaam relatief snel als energie kan gebruiken.

Even een kanttekening: pure geitenmelk is niet geschikt als babyvoeding. Daar mist te veel in. Flesvoeding op basis van geitenmelk is altijd aangevuld met de voedingsstoffen die een baby nodig heeft, volgens Europese richtlijnen. Dus qua veiligheid hoef je je daar geen zorgen over te maken.

Waar komt die melk eigenlijk vandaan?

Iets wat je als ouder misschien niet meteen bij stilstaat: de route die melk aflegt voordat het in een blikje flesvoeding terechtkomt. Toch zegt dat best veel over de kwaliteit. Hoe korter de keten en hoe minder tussenstappen, hoe beter je kunt controleren wat er in het eindproduct belandt.

In Nederland zijn er producenten die dat hele traject in eigen hand houden. Ausnutria werkt bijvoorbeeld met een vaste groep van ruim honderd geitenhouders, en verwerkt en verpakt de melk in eigen fabrieken in Heerenveen, Kampen en Leeuwarden. Dat korte keten-principe helpt niet alleen bij kwaliteitscontrole, maar drukt ook de CO2-uitstoot door minder transport. In Heerenveen draait hun nieuwste fabriek zelfs volledig zonder gas.

Nederlandse zuivel: waarom dat ertoe doet

Nederland heeft niet voor niks een reputatie als het om zuivel gaat. De regels zijn streng, het toezicht is er, en de sector investeert al jaren in betere productie. Voor geitenmelk geldt dat de Nederlandse kwaliteitseisen zelfs boven de Europese norm liggen. Geitenhouders zijn aangesloten bij Kwaligeit (een kwaliteitssysteem dat specifiek voor de geitenmelksector is ontwikkeld) en de hele keten wordt gecontroleerd door het COKZ.

Dat klinkt misschien droog en bureaucratisch. Maar voor jou als ouder betekent het gewoon dat je mag vertrouwen op wat er in dat blikje zit. De melk wordt niet zomaar ergens vandaan gehaald en in een verpakking gedrukt. Er zit een heel systeem achter, en dat systeem wordt voortdurend bijgeschaafd op basis van nieuw onderzoek.

En nu?

Of geitenmelk de juiste keuze is voor jouw baby, dat hangt van veel dingen af. Van hoe je kind reageert, van wat de huisarts of het consultatiebureau adviseert, en eerlijk gezegd ook een beetje van uitproberen. Wat wel fijn is om te weten: het is een serieus alternatief, geen hype. Het wordt al lang gebruikt, er is steeds meer onderzoek naar, en de productie zeker in Nederland is grondig geregeld. Twijfel je? Praat er eens over met de kinderarts of een diëtist. Die kunnen je een stuk verder helpen dan welk artikel dan ook.

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *